Skip to main content

Ny formand i Dansk-Eritreansk Forening

Der er sket et formandsskifte i Dansk-Eritreansk Forening i Rudersdal. Ellen Teferi har overtaget roret efter sin mor, Yodit Teferi, som gennem mange år har været en vigtig drivkraft i foreningen.

Ellen Teferi er 28 år og var med til at stifte Dansk-Eritreansk Forening i Rudersdal i 2018. Siden da har hun været en aktiv og meget afholdt del af foreningen blandt de knap 100 medlemmer. Mange kender hende også fra projektet ”Leg og Læring”, hvor hun er med til at skabe gode fællesskaber for børnene.

Ellen favner både den eritreanske kultur og det danske hverdagsliv. Til daglig er hun i gartnerlære, og hun brænder for at skabe fællesskaber, hvor familier kan mødes, dele erfaringer og støtte hinanden.

Dansk-Eritreansk Forening samler familier med rødder i Eritrea. Her mødes både voksne og børn om fællesskab, kultur og aktiviteter. Der bliver delt historier om livet i Eritrea og hverdagen i Danmark, og børnene mødes til leg og læring.

Foreningen deltager også aktivt i lokale kulturarrangementer og er kendt for at byde på deres særlige eritreanske kaffe ved arrangementer i Frivilligcenter Rudersdal og ved lokale begivenheder som Nærum Kulturdag.

Vi ønsker Ellen Teferi stort tillykke med rollen som ny formand og glæder os til det fortsatte samarbejde.


Tilmeld Frivilligcentrets nyhedsbrev og bliv opdateret på det frivillige liv i Rudersdal: TILMELD NYHEDSBREV


Antal visninger 56